Panoramik Asansör

Panoramik Asansör

Panoramik Asansör

- Asansörler belirli noktalar arasında insan yada yük taşıma amacıyla yapılmış teknolojik araçlardır. Asansörler taşıma işlemlerini genellikle dikey olarak gerçekleştirirler ancak yatay olarak iş kullanılan ve iş yapma kolaylığı sağlayan türleri de vardır. Asansörleri farklı tasarım tipleri vardır. Tasarım şekillerindeki değişiklikler bu teknolojik araçların kullanılma amaçlarına bağlı olarak değişebilmektedir.

- Örneğin yük taşıma amacıyla yapılan asansörler konforlu bir yapı sunmak yerine işlevselliği ön plana alan asansör tipleridir. Bu asansörler bir tamirhanedeki araç kaldırma asansörleri, inşaat alanlarında kullanılan yapı malzemelerini taşıyan asansörler yada bir alanda oluşan atık malzemeleri taşıma amaçlı asansörlerdir. Asansörlerin çeşitli yapısal farlılıklar içeren türleri vardır. Bunlar makine dairesi olmasını gerektirmeyen asansörler, elektrikli asansörler, hidrolik asansörler, sedye asansörleri ve monşarj diye bilinen asansörlerdir. Ama burada asıl konumuz olan panoramik asansörler hakkında bilgiler vereceğiz.

- Panoramik asansör yapıları bazı yüksek katlı yapılarda kullanılan ve katlar arası insan taşımacılığın da kullanılan asansörlerdir. Bu asansörlerin taşıma kabinlerinin tamamıyla camdan yapılmış olması nedeniyle estetik açıdan kullanıldığı yapıya hoş bir görsellik katmaktadır.

- Panoramik asansör camla çerçevelenmiş nedeniyle kullanan kişilere ferah ve çevreyi rahatça gözlemleyebileceği bir ortam sunmaktadır. Bu tip asansörler sağlamış oldukları görsel zenginlik nedeniyle yapıların dış mekanlarında sıkça tercih edilmektedirler. Asansörlerin sadece yük taşıma işlemlerinde yada işlerde iş yapma kolaylığı sağlamadıklarını, bazı yapılarda insan taşımacılığında da kullanılabildiğini gösterir. Asansörlerin kullanım alanlarında görülen yapısal farklılıkların temel nedeni olduğunu belirtmiştik.

- Bu durumda hastanelerde hasta taşıma amacında olan asansörler ile inşaatlarda kullanılan yük taşıma asansörlerinin yapısal farlılıklar göstermesi normaldir. İç mekanlarda kullanılabilen asansörler gerektiğinde yapıların dış taraflarında da kullanılabilmektedir. Panoramik asansör adı verilen asansör tipi yapıların dış mekanında kullanılan asansörlerdir. Panoramik asansörler açık havada, alışveriş merkezlerinde ve benzer ortamlarda sıklıkla başvurulan asansör tipidir. Panoramik asansörleri diğer insan taşımacılığında kullanılan asansörlerinden ayıran en önemli özellikleri yapısal olarak arka ve yan cephelerinin tamamen camdan yapılmış olmasıdır. Bu şekildeki bir tasarım farklılığı tasarım olarak daha cazip ve görselliğin ön plana alınmış olmasından kaynaklanmaktadır.

- Panoramik asansör sadece çok küçük taşıma kapasitesi olan ortamlarda değil çeşitli farklı kapasitelerde yapılabilmektedir. Örneğin çok yüksek yapılarda yada yüksek taşıma hızı gerektiren ortamlarda belirli bir tırmanma hızına uygun olarak dizayn edilebilmektedirler. Hızın gerektiği durumların haricinde konfor da gerekebilir bu durumda kullanılacak asansörün hız, konfor ve hassasiyeti bir arada bulunduran tasarımlar kullanılmaktadır.Panoramik asansör tüm bu özellikleri taşıyabilir.

- Panoramik asansörler ; binanıza zarafet katacak olan üst sınıf asansörlerdir.Hidrolik, elektrikli veya makine dairesiz olarak tasarlanabilir. Yuka Asansör olarak ayrıca, panoramik asansörlerin paket malzeme olarak yurt içi ve yurt dışı satışlarımız yapılmaktadır. Paket malzeme siparişleriniz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.