Engelli Asansörü

Engelli Asansörü

Engelli Asansörü

- Engelli asansörü, isminden de anlaşılabileceği gibi engelli insanlara merdiven inip çıkmakta kolaylık sağlaması için tasarlanmış bir asansör çeşididir. Farklı modellerle özellikle şahsi alanlarda kullanılan engelli asansörü, merdivenasansörü olarak da adlandırılmaktadır. Birçok insan engelli asansörü dendiğinde üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörleri düşünmektedir. Ancak o engelli asansörü diye adlandırılan asansörlerin standart asansörlerden hiçbir farkı ve engelliler için tasarlanmış ekstra bir özelliği yoktur. Üzerinde tekerlekli sandalye işareti olan standart asansörlere göre daha özel olan engelli asansörleri evler, iş yerleri, villalar gibi mekanlarda kullanılmaktadır. Kullanılacak mekanlarda bulunan merdivenlerin konumuna ve özelliğine göre dizayn edilmektedir. Koltuk tipi ve platform tipi olmak üzere başlıca iki çeşit olan engelli asansörlerinin özellikleri şu şekildedir.

- Koltuk tipi asansör: Düz merdivenler ve döner tip merdivenler için ayrı ayrı tasarlanmıştır. Tek veya çift raylı yapılabilmekte olan bu sistemlerin kullanımı oldukça kolaydır.

- Platform tipi asansör: Tekerlekli sandalye ile kullanıma uygun olan bu sistemler her tipteki merdivenlere kolayca monte edilebilmektedir. Oldukça güvenli ve kullanımı kolaydır. Özellikle kamuya açık alanlarda tercih edilmesi gereken bir sistemdir.

- Gizli makas asansör: Platform tipi asansör çeşidi olan bu sistemler 3-4 basamaklı yerlerde kullanılmaktadır. Zeminde kaybolan bir tarzda monte edilerek kullanım kolaylığı sağlar. Aynı zamanda mimari yapıya herhangi bir şekilde zarar vermez. Bu asansör tiplerinin genel olarak teknik detaylarına değinelim

- Uzaktan kumanda ile yönlendirilirler.

- Güvenlik sensörleri ile hareket engelleyici objelere duyarlıdırlar.

- Bataryaları sayesinde elektrik kesintilerinde bile hizmet verebilirler.

- Bakım gerektirmezler.

- Her merdiven tipine göre monte edilebilirler.

- Dijital göstergelidirler.

- Belirttiğimiz bu özelliklerin yanında asansör için tercih edilecek firmanın da önemi son derece büyüktür. Firmanın hızlı, güvenilir ve ihtiyaç duyulduğunda en kısa sürede yardımcı olabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.